icon

0545 616 71 64
info@interaktifkampus.com


Hostluk eğitimi pek çok kişi tarafından istenen bir kurs. Kabin memuru olmak ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen kişiler hostluk eğitimine başvurarak bu alanda başarıyla yükselmeye çalışıyor.

Hosteslikten kısaca bahsetmek gerekirse kabin memuru, sivil havacılıkta uçaktaki yolcuların rahat bir şekilde yolculuk etmesini sağlayan bir meslek. Bu meslek ile birlikte hostesler uçaklarda ülkeler veya şehirler arası yolculuk yapar, yolculara en iyi imkanları sunar.

Kabin memurlarının bu meslekteki en büyük avantajı yeni yerler keşfetmesi ve yolculuk yapmasıdır. Hosteslerin bir diğer avantajı da sosyal becerilerinin gelişmesidir. Kabin memurları, yolcular ile iletişim kurdukça bu işten daha çok keyif almaya başlar.

Hostluk ve sorumlulukları

Hostluk eğitimi almak isteyen bir kişinin öncelikle bu işin sorumluluklarını bilmesi gerekiyor. Bu sayede eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayabilir ve hostes olmaya başlayabilir. Kabin memuru olan bir kişinin en önemli sorumluluğu yolcular arasındaki iletişimi ve iyi geçinmesi. Bir hostes yolcuların ihtiyaçlarını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirirse ve yolcuların konforunu, güvenliğini kaliteli bir şekilde sağlar ise kendisi başarılı bir hostes olur.

Hosteslerin bir diğer görevi kabinin temizliği ve bakımıdır. Uçuş öncesi uçakların temizliğinden ve düzeninden sorumlu olan kabin memurları, yolcuların daha temiz bir alanda yolculuk etmesi için en iyi ortamı sağlamaya çalışır.

Hostluğun şartları ve aranan kriterler

Hostluk eğitimi alan bir kişinin kabin memuru olmadan önce hangi şartları sağlaması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Kabin memuru olmak isteyen bir kişinin en az 18 yaşında olması ve sağlık bakımından yeterli koşulları sağlaması gerekiyor. Gerekli eğitimleri alan hostes adayının İngilizce bilmesi de önemli bir detay.

Kabin memuru olmak isteyen bir kişinin boy ve kilosunun dengeli olması gerekir. Ayrıca kişinin düzgün bir diksiyona sahip olması, yolcular ile iletişiminin en iyi şekilde olması aranan kriterler arasında yer alır. Sosyal iletişiminin kaliteli olması ve erkek hostes adaylarının askerlik ile ilgili bir ilişkisinin olmaması veya tescilli olması gerekir. Kabin memurlarında giyim ve dış görünüşe de önem gösteriliyor. Hostes adaylarının bu konuya da dikkat etmesi gerekir.